בחנוכה 2004 הייתי עם משפחתי בבית,אכלנו, רקדנו והדלקנו את הנרות בחלון. פתאום שמענו צעקות בחוץ: צאו מכאן!!יהודים לכו מפה!! זאת לא המדינה שלכם!! זרקו אבנים על כל החלונות. אחרי זה חשבנו לעלות לישראל כי באמת ונצואלה לא הייתה המדינה שלנו, אנחנו שייכים לעם ישראל.

אבל להחליט לא היה קל. העבודה שלי, הרכוש שלנו, האהבה של המשפחה. לא קל…

בוונצואלה למדתי טכנולוגית מזון (סוג של כימיה) ועבדתי בחברה גדולה, ניהלתי את המעבדה וגם את המסעדות והייתיצריכה לטוס פעם בשבוע למקום אחר לבקר ולהדריך את העובדים בכל רחבי הארץ.

עזבנו הכל ועלינו למדינה שלנו. לא היה קל לבד, בלי משפחה, בלי שפה. אבל הייתה תקווה,כוח רצון ואהבה להמשיך קדימה, לעבוד, לתרום למדינה.

למדתי באולפן את הבסיס של השפה ועבדתי כעובדת ייצור ואריזה בכמה מפעלים. אפילו עבדתי בחלק מהעבודות במקצוע שלי. אבל אחרי שנתייםהתחלתי לסבול ממחלה שלקחה את כל הכוח שלי.הרגשתי עייפות נוראית,חולשה, סחרחורת כל הזמן, כאבים בכל הגוף, חוסר זיכרון ודיכאון. הרגשתי שלא היה לי כוח לעבוד במשרה מלאה.

הרגשתי מבולבלת עד שהיה לי קשה לחשוב ולדבר בעברית, והרבה יותר לכתוב. עבדתי בניקיון 4 שעות בלבד.אפילו כמה פעמים אמרו לי שאני יכולה לעבוד רק בניקיוןבגלל השפה.

אחרי הלידה השנייההמצב הרפואי שלי הידרדר, הדיכאון החמיר והיה לי קשה אפילו לקום ולהאכיל את הילדים שלי.

אחרי כמה חודשים קמתי אחרת. אבלהדיכאון נישאר. הרגשתי לבד בעולם מוזר, פחדתי, לא רציתי לדבר עברית, הרגשתי שלא יכולתי להשתבץ בשום מקום, היו לי הפרעות, פאניקה, בכיתי כל הזמן, לא יכולתי לדבר עם אלוקים. רציתי לרוץ ולהימלט מהמציאות, איך לצאת מהבור הזה?היה לי מאוד קשה לצאת מהמצב הזה.

נתנו לי את הזדמנות ללמוד בשיקום מקצועי ודחיתי זאת כמה פעמים עד שהגעתי לכאן למכללת גל.

למדתי במכינה לעברית. התחלתי להרגישבעולם אחר.התחלתי להבין יותר, לכתוב ולדבר עברית שוטפת. קראתי הרבה ורכשתי הרבה ידע עד שיכולתי אפילו לקראו עיתון ולהבין את החדשות מהטלוויזיה.

פה הרגשתי רגועה, התחלתי להסתגל, והתחלתי ללמוד הכשרהמקצועית בקורס משרדאות. למדתי את התוכנות במחשב, רכשתי ידע, ולאט לאט הערכה העצמית שלי גדלה. התמדתי, הייתי אופטימית והרגשתי שמחה. התחלתי ליהנות מהחיים. הכרתי חברים וחברות, שמעתי מוסיקה וצחקתי כמו שלא צחקתי הרבה שנים. השמחה הזאת נתנה לי אישור להתגבר על המחלות שלי!

הבנתי שאני יכולה ללמוד מקצוע אחר ולעסוק בו. ניצלתי את ההזדמנות להתחיל מחדש, הרגשתי כמו בת 18 שהתחילה לימודים באוניברסיטה.

היו רגעים של בלבול, לפעמים כמעט ויתרתי אבל תמיד היה לידי מורות, פסיכולוגיות, עו"ס, חברים וצוות מנהלי שאמרו לי שאני יכולה! שאני אצליח! שאני חכמה! כל הכבוד!!!!

אני זוכרת שהמורה האהובה שלי אמרה לי: תסתכלי בסביבה שלך ותראי שיש מקרים גרועים יותר משלך וזה היה נכון, ראיתי בחוץ והתחלתי לשקם את החיים שלי.

במסגרת הסטאג' אני עובדת בחברה מובילה בתחום הביטוח. החברה קיבלה אותי להתחיל לעבוד כעובדת מן המניין. אתמול ישבתי במשרד, היה לי ביטחון עצמי, הרגשתי שמחה, מועילה, חכמה, יפה ומאושרת. הפחד נגמר. תודה לאלוקים. יש לי כוח להמשיך קדימה.

 

אני רוצה להגיד לחברים שלי שיש לנו חיים! תחבקו את עצמכם, תלחמו, תחייכו, תטיילו, תלכו קדימה בלי לחזור לאחור,תסתכלו מסביב ותראו אם מישהויכול לעזור ולשתף את האהבה שלכם,תסתכלועל הפרטים היפים בחיים, תעשו את כל האפשרויות כדי להגשים את החלומות שלכם. שימו את הכנפיים ותתחילו לעוף!