במכללת גל אנו עובדים עם בוגרים רבים עם HF-ASD (תסמונת הרצף האוטיסטי בתפקוד גבוה) ומתמחים בזיהוי ופיתוח היכולות האינטלקטואליות הטובות והייחודיות המאפיינים אוכלוסייה מיוחדת זו. לצד זאת, אנו נותנים דגש להתמודדות עם קשיים בתקשורת ובהשתלבות חברתית. רבים מהבוגרים עם ASD חווים קשיים בהיבטים תעסוקתיים נוספים כגון: עמידה בלחצים ועומסים, ביצוע מספר משימות במקביל, עבודה משימתית ועוד. קשיי התקשורת מהווים אתגר גם בתהליך האבחון והייעוץ התעסוקתי, אתגר שדורש דיאלוג ארוך ומורכב עם הפסיכולוגית התעסוקתית, איסוף מידע, אינטגרציה וקבלת החלטות.

על מנת לענות לצרכי הבוגרים, נבנתה במכללת גל, וביוזמה משותפת עם עמותת אפ"י וביטוח לאומי-אגף השיקום,  תכנית אבחון וייעוץ לימודי-תעסוקתי עבור בוגרים עם ASD. התכנית בנויה באופן שיאפשר הבנה מעמיקה של השאיפות, תחומי העניין, היכולות, המיומנויות, הצרכים והקשיים של הבוגר.

התכנית כוללת:

מרכיבי אבחון:

  • אבחון מתמשך במסגרת אישית ותומכת, בכדי לאפשר ביטוי מלא של הפוטנציאל בתחומים שונים, קבלת משוב ומקום לתהליכי שינוי.
  • אבחון תעסוקתי הכולל מבדקים ממוחשבים והדמיות מעולם העבודה.
  • התנסויות חווייתיות בקורסים השונים הנלמדים במכללה.

ליווי ע"י פסיכולוגית תעסוקתית:

פסיכולוגית שמלווה את הנועץ מתחילת התהליך עד סופו.

שיחות ייעוץ בהן נדונים השאיפות והצרכים התעסוקתיים.

היכרות עם עולם העבודה והמקצועות.

אינטגרציה של הממצאים להסקת מסקנות רלוונטיות לכל בוגר.

גיבוש תכנית שיקום מקצועית יחד עם הבוגר, בהתאם ליכולותיו ולמוכנותו: התכנית עשויה לכלול לימודים גבוהים או לימודי קורס מקצועי. בוגרים שיתקשו לעמוד בכך, יוכלו לפנות להשמה מתאימה או לתכנית טרום-שיקום.

לתכנית מרכיבים ספציפיים שמטרתם התייחסות ומענה לצרכי בוגרים עם ASD:

  • אבחון מתמשך בשלבים, בכדי לאפשר הסתגלות למסגרת חדשה וביטוי של הפוטנציאל הלימודי-תעסוקתי.
  • שיתוף אקטיבי של הורים/מלווים בתהליך הייעוץ, בכדי לקבל תמונה רחבה של הבוגר ויכולותיו, ולאפשר חשיבה משותפת ופורה.
  • זיהוי יכולות ותחומי עניין ייחודיים של הבוגר וחשיבה יצירתית, בכדי ליצור חיבור עם עולם התעסוקה.
  • התייחסות להיבטים בהם הבוגר עשוי לחוות קושי (תקשורת בין-אישית, רגישות חושית, יחס לשינוי, התגמשות, ויסות רגשי ועוד). זאת, תוך חשיבה על ההשלכות בעולם התעסוקה ודרכי התמודדות אפשריות.

התכנית מלווה בהדרכה וייעוץ מקצועי של ד"ר עופר גולן. מתקיימת במימון של המוסד לביטוח לאומי (עבור זכאי-שיקום), ופתוחה גם לפונים באופן פרטי.

בוגרים אשר בסיום תהליך האבחון, יבחרו לעבור הכשרה מקצועית במכללת גל, יוכלו ללמוד בסביבה פרטנית ותומכת וילוו בשיחות אישיות. תהליך ההכשרה כולל סטאז' וליווי של עובדת השמה, על מנת לאפשר עבודה על מיומנויות תעסוקתיות וקבלת מענה ספציפי לצרכים של כל בוגר.